Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Gra fabularna o Sokolnikach - podsumowanie

Utworzono dnia 25.10.2017

SOKOLNIKI - ZAPRASZAMY DO PIERWSZEJ W POLSCE GRY FABULARNEJ OPRATEJ NA HISTORIACH DANEJ MIEJSCOWOŚCI

„Opowiedzmy o naszych korzeniach: gra fabularna o Sokolnikach w oparciu o „Chłopów” W.S. Reymonta” to projekt, który został zrealizowany i współfinansowany przez Łódzki Dom Kultury Instytucję Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego i Bibliotekę Publiczną Gminy Sokolniki w ramach Współorganizacji projektów kulturalnych związanymi z obchodami Roku Reymontowskiego w województwie łódzkim 2017.

W połowie października odbyła się prezentacja gry i pierwsze rozgrywki, a tym samym oficjalne zakończenie ważnego dla nas projektu.

Nadrzędnym celem tworzenia gry o Sokolnikach było zebranie lokalnych historii, zwyczajów i takie ich przedstawienie, aby w niekonwencjonalny, innowacyjny sposób poprzez zabawę przybliżały mieszkańcom miejsca, ludzi, wydarzenia naszej małej Ojczyzny. Zbieranie materiałów do gry polegające w dużej mierze na słuchaniu opowieści starszych mieszkańców Sokolnik, wpłynęło w znaczący sposób na integrację środowiska lokalnego, wzmacnianie tożsamości regionalnej i przede wszystkim więzi międzypokoleniowej. Przy tworzeniu gry zostały również wykorzystane fragmenty „Chłopów” W.S. Reymonta. W trakcie pracy pojawiło się wiele pomysłów na scenariusze rozgrywek. Część z nich została wykorzystana   w podstawowej wersji gry, pozostałe historie będą sukcesywnie opracowywane i dodawane  w formie scenariuszy.

Przez cały czas trwania projektu odbywały się spotkania z mieszkańcami i warsztaty, które prowadził Pan Tomasz Piątek - pedagog i animator społeczno-kulturalny, absolwent Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Od 13 lat zaangażowany w działania na rzecz lokalnej społeczności, praw człowieka oraz przeciwdziałaniu przemocy. Dyplomowany trener, pasjonat gier fabularnych i metod angażujących ludzi do współdziałania. Jest on autorem powstałego podręcznika i opracowania graficznego gry.

Praca nad grą fabularną o Sokolnikach, a na zakończenie pierwsze rozgrywki uświadomiły nam wszystkim, jak ważnym i nowatorskim narzędziem dysponujemy, szczególnie w pracy   z młodzieżą. Aby zagrać w grę fabularną trzeba się spotkać w tzw. realu, co w czasach zdominowanych przez wszelkiego rodzaju komunikatory jest wartością dodaną. Sama rozgrywka uruchamia w graczach wyobraźnię, kreatywność, umiejętność słuchania, współpracy i publicznego wypowiadania się, uczy również, że każda decyzja pociąga za sobą określone konsekwencje. Gra może toczyć się w różnych przestrzeniach czasowych, co z kolei uczy historii danego okresu. Uczestnik gry – jej bohater – musi na przykład poradzić sobie w rozgrywce toczącej się podczas pierwszych dni II wojny światowej i wydarzeń z tym związanych, jakie miały miejsce na ziemiach sokolskich. Poprzez, wydawać by się mogło niepozorną, zabawę przyswajamy lokalną historię, a nawet w niej uczestniczymy.

Gra jest bezpłatna i będzie można ją pobrać ze strony BPGS (www.sokolniki.naszabiblioteka.pl) i strony Gminy Sokolniki (www.sokolniki.pl) , a także bezpośrednio w siedzibie biblioteki.

Już teraz zachęcamy wszystkich do grania w tę grę (można umówić grupę na pierwszą grę w bibliotece), testowania jej i dodawania nowych elementów.

Za pracę nad pierwszą grą fabularną w Polsce opartą o historię danej miejscowości składam szczególne podziękowania:

Panu Tomaszowi Piątkowi za pomysł, inspirację, cierpliwość i ogrom pracy;

Panu Kamilowi Szyndlerowi za wsparcie, pomysły i wszelką pomoc;

Panu wójtowi Sylwestrowi Skrzypkowi za zaufanie i przede wszystkim za odwagę  wspierania tego co nowe i nieszablonowe;

Panu Janowi Juszczakowi za chęć dzielenia się swoją wiedzą oraz niegasnącą ciekawość świata i ludzi;

Pani Danucie Urbaś za magiczne i klimatyczne fotografie;

Sylwii Sylwant, Roksanie Krasoń, Maciejowi Kadłubkowi, Bartoszowi Górce, Zuzannie Waniek, Pawłowi Menclowi za energię, kreatywność i odwagę testowania gry na każdym poziomie tworzenia;

Uczestnikom warsztatów – mieszkankom i mieszkańcom Sokolnik za Waszą obecność, inspiracje i historie, którymi zechcieliście się podzielić. Pamiętajcie, że te wciąż możemy dopisywać, więc zapraszamy do dalszej współpracy.

Łódzkiemu Domowi Kultury za współfinansowanie projektu.

 

Wszystkich chętnych zapraszamy do gry!

Beata Waniek

Biblioteka Publiczna Gminy Sokolniki

 

Projekt współfinansowany przez Łódzki Dom Kultury Instytucję Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego i Bibliotekę Publiczną Gminy Sokolniki.

Partnerzy projektu: Gmina Sokolniki, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Sokolnikach, Towarzystwo Aktywnych Kobiet, szkoły z terenu Gminy Sokolniki.

Opracowanie gry: Tomasz Piątek.

Fotografie: Danuta Urbaś.

 

Gra fabularna o Sokolnikach - podsumowanie

Utworzono dnia 25.10.2017, 15:31

ZAŁĄCZNIKI:

Prezentacja Gry o Sokolnikach

Utworzono dnia 25.10.2017, 15:37

Wyszukaj w katalogu

Zegar

Kalendarz

Marzec 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Odwiedź nas na fb

 

Instagram

File:Instagram logo 2016.svg - Wikipedia

w.bibliotece.pl

Portal e-Usług bibliotecznych w.bibliotece.pl

Gra fabularna o Sokolnikach