Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Opowiedzmy o naszych korzeniach

Utworzono dnia 29.08.2017

OCALMY OD ZAPOMNIENIA: tworzymy grę fabularną o Sokolnikach

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie historie kryją się w przeszłości Sokolnik? Te znane i udokumentowane, jak choćby ta o powstańcach styczniowych i te niesprawdzone, tajemnicze przekazywane z ust do ust przez pokolenia, a przez to mocniej działające na wyobraźnię, jak ta o tunelu prowadzącym z pałacu na stary cmentarz. Historie o bohaterach, zwyczajach, tradycjach, o zakazanej miłości, kłótniach, walkach, duchach, zielarkach (szeptuchach), lokalnych dziwakach i zwyczajnych ludziach. Historie o miejscach, które były scenografią jakiś wydarzeń. Co pamiętasz? O czym opowiadali Twoi dziadkowie, rodzice? Jak wyglądały obrzędy weselne, świąteczne i te związane z pracami w polu? Jesteśmy pamięcią, a ona jest warunkiem poczucia tożsamości, zarówno tej jednostkowej, jak i zbiorowej.

Kiedy i dla kogo?

Spotykamy się 16 września w bibliotece o godz. 11.00. Zapraszamy zarówno młodzież, dorosłych jak i osoby starsze – dla wszystkich znajdzie się miejsce. A już 14 października zapraszamy na finał naszej akcji.

Co dalej?

W trakcie spotkania i zaraz po nim zaczniemy spisywać historie, a następnie z grupą mieszkańców i mieszkanek Sokolnik stworzymy pierwszą taką w Polsce grę fabularną,      z uwzględnieniem historii o miejscach, wydarzeniach i ludziach.

Czym jest gra fabularna?

To gra towarzyska, w której uczestnicy wcielają się w postaci znane z filmów czy książek, np. Wiedźmin, Gwiezdne Wojny, Władca Pierścieni czy Sherlock Holmes. Nad opowieścią czuwa jeden z uczestników, najczęściej zwany Mistrzem Gry, który odpowiada za stawianie wyzwań i opisywanie świata, a pozostali gracze, wcielając się w bohaterów, próbują te wyzwania pokonywać. Gra dostarcza wiele niezapomnianych chwil i emocji. W naszej grze osoby uczestniczące będą mogły wcielić się w bohaterów lokalnych opowieści i wziąć udział w niesamowitej przygodzie, która będzie toczyła się w ich wyobraźni.

Gra fabularna jako nośnik wiedzy przez zabawę w odgrywanie ról

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że wiedza najłatwiej wchodzi do głowy wtedy, kiedy łączona jest z dobrą zabawą. Stworzoną przez nas grą będziemy dzielić się z wszystkimi zainteresowanymi, w szczególności z osobami, które na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą. Chcemy, aby gra była narzędziem do opowiadaniu o Sokolnikach w sposób nietypowy, ale ciekawy.

Postarajmy się zebrać nasze lokalne historie w jedną całość i zachować je dla nas samych i kolejnych pokoleń!

Całość powstanie przy wsparciu Tomasza Piątka (rocznik '85) - pedagoga, edukatora, pasjonata gier fabularnych i wszelkich aktywności, aktywizujących ludzi do współdziałania na rzecz dobra wspólnego. Od 12 lat związany z organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury, bezustannie poszukujący nowych metod pracy ze społecznościami. Trenuje boks tajski, czyta książki i zdarza mu się tworzyć muzykę.

Szczegółowe informacje:

Beata Waniek, tel. 62 78 45 014 lub 697 064 254; e-mail: biblioteka@sokolniki.pl; informacje na stronach: www.sokolniki.pl i www.sokolniki.naszabiblioteka.com

 

Projekt "Opowiedzmy o naszych korzeniach: gra fabularna o Sokolnikach w oparciu o "Chłopów" W. S. Reymonta" jest realizowany przez Bibliotekę Publiczną Gminy Sokolniki w ramach "Współorganizacji imprez kulturalnych związanych z obchodami Roku Reymontowskiego w woj. łódzkim" wspólnie z Łódzkim Domem Kultury.

 

 

 

 

Wyszukaj w katalogu

Zegar

Kalendarz

Marzec 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Odwiedź nas na fb

 

Instagram

File:Instagram logo 2016.svg - Wikipedia

w.bibliotece.pl

Portal e-Usług bibliotecznych w.bibliotece.pl

Gra fabularna o Sokolnikach